Ponad połowa urodzonych w terminie noworodków i około 90% wcześniaków przechodzi przez stadium żółtaczki noworodkowej. Przyczyną zjawiska żółtaczki noworodkowej jest to, że po urodzeniu erytrocyty płodu zaczynają się rozpadać, a niedojrzała wątroba nie jest jeszcze w stanie przetworzyć takiej ilości produktów rozpadu. Ponadto rozpoczęcie żywienia dojelitowego utrudnia czynność wątroby.
W większości przypadków taka żółtaczka jest fizjologiczna – jej objawy nie są wyraźne, dziecko czuje się dobrze, żółtaczka mija szybko. Ale są sytuacje, w których należy udać się do lekarza, takie stany wiążą się z rozwojem żółtaczki patologicznej.
W zaawansowanych przypadkach – upośledzenie słuchu i wzroku, drgawki, paraliż i upośledzenie umysłowe. Wynika to z faktu, że ilość bilirubiny jest na tyle duża, że zaczyna przenikać przez bariery układu nerwowego i wpływać na mózg – rozwija się żółtaczka jąder podkorowych.
Jednym z testów określających nasilenie żółtaczki jest biochemiczne badanie krwi. Normę bilirubiny dla noworodków przedstawiono w tabeli.
Wiek dziecka – Poziom bilirubiny we krwi (μmol / L):
Pierwszy dzień – do 85;
36 godzin – do 150;
48 godzin – do 180;
3-5 dzień – do 256;
6-7 dzień – do 145;
Po dwóch tygodniach – do 20,5.
Analizę w celu oznaczenia bilirubiny można wykonać w szpitalu położniczym, w klinice pod kierunkiem pediatry lub w laboratorium.
Najczęściej stosowaną metodą leczenia żółtaczki jest fototerapia, która jest skuteczną i bezpieczną metodą. Czas trwania leczenia zależy od stopnia zaawansowania żółtaczki i masy urodzeniowej dziecka. Jednak czasami może to być mało przydatne.
Na przykład, jeśli chodzi o żółtaczkę związaną z karmieniem piersią. Aby określić żółtaczkę z mleka matki, matka musi przerwać karmienie na 2-3 dni – w tym czasie bilirubina zmniejszy się, a żółtaczka zacznie ustępować. Następnie można wznowić karmienie. Odciąganie jest bardzo ważne podczas przerw w utrzymaniu laktacji.
Istnieją również poważniejsze przyczyny żółtaczki, na przykład uszkodzenie wątroby w wyniku wad rozwojowych, obecność wirusów, konflikt Rh, obecność mechanicznych przeszkód w odpływie żółci i inne. W przypadku żółtaczki, która utrzymuje się dłużej niż miesiąc, bardzo ważne jest, aby udać się do lekarza, który zleci badania: badanie krwi i moczu, kału, USG jamy brzusznej. Często wymagana jest hospitalizacja, aby ustalić przyczynę żółtaczki.
Zapobieganie żółtaczce noworodków polega na jak najszybszej i jak najskuteczniejszej stymulacji enzymów wątrobowych. Skuteczne jest wczesne karmienie piersią i karmienie na żądanie.
© 2024 Centrum medyczne Trójmiasto — «Twój Lekarz we Trójmieście» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies