Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Awaryjna antykoncepcja

Niepożądana ciąża to częsty problem. I pomimo dostępności skutecznej antykoncepcji, są chwile, kiedy trzeba działać szybko. Żadna metoda antykoncepcji nie zapewnia 100% ochrony.

Awaryjna antykoncepcja

Antykoncepcja doraźna oznacza zapobieganie zapłodnieniu komórki jajowej w przypadku stosunku płciowego bez zabezpieczenia, gwałtu lub wątpliwości co do skuteczności środka antykoncepcyjnego. Według WHO antykoncepcja awaryjna zapobiega 95% zapłodnienia, gdy pigułka jest przyjmowana do 5 dni po stosunku.

Do antykoncepcji awaryjnej stosuje się pigułki hormonalne, których działanie polega na zapobieganiu i opóźnianiu owulacji; zapłodnienie nie występuje, tabletki nie powodują poronienia.

Awaryjne pigułki antykoncepcyjne

Awaryjne pigułki antykoncepcyjne nie mają przeciwwskazań. Może być stosowany przez kobiety z różnymi schorzeniami. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są nudności i wymioty. Jeśli wymioty wystąpią w ciągu dwóch godzin po przyjęciu leku, należy go ponownie przyjąć. Tabletki są skuteczne – wskaźnik ciąż waha się od 1,2 do 2,1 przypadku na 100. Lek należy przyjmować jak najwcześniej po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia – najlepiej do 24 godzin, maksymalny czas – 120 godzin.

Awaryjne środki antykoncepcyjne

Awaryjne środki antykoncepcyjne nie szkodzą płodności. Jedynymi wyjątkami są przypadki, gdy kobiety stosują awaryjne tabletki antykoncepcyjne jako główny środek antykoncepcji.

W większości krajów tabletki są dostępne bez recepty, ale nie w Polsce. Aby otrzymać receptę na lek, musisz udać się do ginekologa. Umawiając się na wizytę u specjalisty poinformuj o konieczności zażycia leku w celu otrzymania recepty i jak najszybciej zażyj tabletki.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2025 Centrum medyczne Trójmiasto — «Twój Lekarz we Trójmieście» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies