Trudno wyobrazić sobie nowoczesną opiekę zdrowotną bez szczepień. Jest to dość młody i szybko rozwijający się sposób ochrony przed chorobami zakaźnymi.
Przez długi czas lekarze byli bezsilni w obliczu epidemii, które pochłonęły tysiące i miliony istnień ludzkich, i próbowali znaleźć sposób na zapobieganie chorobom. Pierwszą metodą szczepienia była inokulacja – wprowadzenie zdrowej osobie płynu pacjenta z łagodną postacią ospy. Pierwsze wzmianki o tej metodzie pochodzą z X wieku z Chin. Od tego czasu metody szczepień przeciwko ospie prawdziwej ulegają ciągłym zmianom i ulepszeniom.
Pierwsze kalendarze szczepień pojawiły się dopiero w XX wieku i obejmowały szczepienia przeciwko ospie prawdziwej, poliomyelitis, gruźlicy, krztuścowi i błonicy.
Pierwsze szczepionki były osłabionymi, ale żywymi czynnikami zakaźnymi. Dlatego częstymi powikłaniami szczepień były ciężkie reakcje alergiczne, infekcje, a nawet zgony. Ale faktem jest, że rozprzestrzenianie się upośledzających i śmiertelnych chorób zostało zatrzymane.
W większości przypadków szczepienia przeciwko tej samej infekcji wykonuje się na różne sposoby, aby uzyskać najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą formę.
W przypadku większości szczepionek istnieje harmonogram podawania, inne są wykonywane, gdy jest to wskazane lub według możliwości/ chęci.
Informacje o wymaganej ilości szczepień, dostępności szczepionek, możliwościach doboru dostępnych leków, ich bezpieczeństwie, kolejności i specyfiki podawania można uzyskać u lekarza pierwszego kontaktu, specjalisty medycyny rodzinnej, pediatry.
Obecnie 25% zgonów na całym świecie jest spowodowanych chorobami zakaźnymi. I choć od dawna ta przyczyna śmierci nie jest na pierwszym miejscu śmiertelności, to nie zapominaj o potrzebie powszechnego stosowania szczepionek.
© 2025 Centrum medyczne Trójmiasto — «Twój Lekarz we Trójmieście» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies