Osoba zdrowa psychicznie może odpowiednio postrzegać otaczający ją świat: śmiać się i cieszyć, gdy jest szczęśliwa, lub płakać i być smutna, gdy jest zdenerwowana. Te stany są naprzemienne, odpowiednie i współmierne do wydarzeń, które mają miejsce.
Jeśli człowiek myśli, że życie straciło swoje kolory, że nic mu się nie podoba, są myśli o samobójstwie, bezsensowności bytu i własnych działaniach – to wskazuje na rozwój zaburzeń psychicznych. Najczęstsze z nich to depresja i neuroza.
Depresja ma objawy psychiczne (pesymizm, napady płaczu, unikanie komunikacji, lęk, niskie poczucie własnej wartości) i fizjologiczne (problemy ze snem i wagą, zaburzenia trawienia, tachykardia, nadwrażliwość na głośne dźwięki).
Neuroza jest zaburzeniem, które rozwija się pod wpływem pewnego czynnika stresującego. Występuje nerwica o stanie lękowym i depresyjnym.
Fizjologicznie, pacjent ma problemy z układem pokarmowym, skórą – swędzenie i pocenie się jest niepokojące, zaczynają się silne bóle głowy, zmniejszona wydajność.
Diagnostyką i leczeniem zajmuje się psychiatra. W niektórych przypadkach czynnik prowokujący jest eliminowany, przepisywana jest dodatkowa psychoterapia, i w zależności od wskazań – leczenie farmakologiczne.
© 2024 Centrum medyczne Trójmiasto — «Twój Lekarz we Trójmieście» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies