30% chorób żeńskich narządów płciowych wiąże się z obniżeniem i wypadaniem narządów miednicy. Główną przyczyną patologii jest osłabienie i uszkodzenie przepony miednicy – są to mięśnie, powięź i więzadła tworzące krocze.
Objawy zależą od stopnia obniżenia narządów, a także od tego, które struktury wewnętrzne są zaangażowane w proces:
Diagnozę wypadania mięśni dna miednicy przeprowadza lekarz ginekolog. Często wystarczające są wywiad lekarski, badanie przedmiotowe zewnętrzne i wewnętrzne. W ciężkich postaciach z upośledzoną funkcją odbytnicy może być wymagana konsultacja z chirurgiem.
Leczenie wypadania narządów miednicy powinno być zindywidualizowane i rozpoczynać się w przypadku dolegliwości, niezależnie od stopnia wypadania.
Leczenie zachowawcze stosuje się przy wypadaniu 1-2 stopnia u młodych pacjentek z przeciwwskazaniami do zabiegu i obejmuje:
Konserwatywne metody leczenia w większości przypadków pomagają spowolnić postęp obniżania się narządów, poprawić jakość życia i złagodzić ból. Są jednak etapem pośrednim na drodze do leczenia operacyjnego. Nowoczesne techniki pozwalają na wykonywanie operacji przez pochwę. W efekcie uzyskuje się doskonały efekt kosmetyczny, możliwość przeprowadzania zabiegów oszczędzających organy, aby maksymalnie wykorzystać własne tkanki organizmu.
© 2024 Centrum medyczne Trójmiasto — «Twój Lekarz we Trójmieście» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies