Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Opieka nad dziećmi do 12 miesiąca życia

Okres od urodzenia do roku życia nazywany jest niemowlęctwem i jest to czas pełen intensywnych zmian. W ciągu pierwszych kilku miesięcy dziecko zaczyna wydawać pierwsze dźwięki i słowa, uczy się siedzieć, raczkować i stawiać pierwsze kroki. W tym okresie pojawiają się również pierwsze zęby mleczne, dziecko zaczyna być narażone na nowe rodzaje pożywienia oprócz mleka matki, zaczyna rozpoznawać bliskie mu osoby i reaguje na swoje imię.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega przez kolejne etapy, z których każdy ma swoje zachowania i umiejętności. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że każde dziecko rozwija się inaczej, w swoim własnym, niepowtarzalnym tempie i nie jest dobrym pomysłem skupianie się na innych rodzicach czy porównywanie swojego dziecka z innymi.

Śledzenie rozwoju dziecka w pierwszym roku życia jest niezwykle ważne

Monitorowanie rozwoju dziecka w pierwszym roku życia jest bardzo ważne. Nie oznacza to demonstrowania umiejętności dziecka przed innymi, ale raczej zwrócenie uwagi na prawidłową ocenę i wczesne wykrycie ewentualnych zaburzeń.

Wielu rodziców popełnia błędy podczas obserwacji swoich dzieci. Jednym z największych błędów jest porównywanie rozwoju swojego dziecka z rozwojem jego rówieśników. Każde dziecko jest wyjątkowe i nawet bliźniaki mogą rozwijać się asynchronicznie.

Drugi błąd polega na tym, że rodzice mogą poświęcać zbyt wiele czasu na jedną umiejętność, którą dziecko opanowało lepiej niż inne, ignorując inne ważne dla tego wieku umiejętności. Czasami rodzice mogą przeoczyć lub nie docenić pewnych słabości w nadziei, że dziecko później nadrobi zaległości. Na przykład mogą myśleć: „To dobrze, że nasze dziecko nie potrafi jeszcze chwytać zabawek, ale dobrze się uśmiecha.

Jednak rozwój dziecka w pierwszym roku życia to złożony proces, który przebiega jednocześnie w różnych układach organizmu dziecka. Rodzice powinni zwracać uwagę na wszystkie aspekty rozwoju dziecka.

Rozwój fizyczny Twojego dziecka obejmuje prawidłowe funkcjonowanie zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu. Ponadto ważne jest monitorowanie ich zdolności motorycznych. Stopniowo dziecko zaczyna raczkować, przewracać się, chodzić i utrzymywać równowagę.

Rozwój społeczny obejmuje rozwój emocjonalny i umiejętność komunikowania się z innymi oraz sygnalizowania swoich potrzeb.

Rozwój poznawczy to bardziej złożone umiejętności, takie jak logiczne myślenie, przyswajanie języka, świadomość przestrzenna, rozpoznawanie kolorów, proporcjonalność i percepcja muzyki.

Czasami rodzice martwią się, że ich dziecko nie jest w stanie wykonać niektórych umiejętności, których nauczyli się już jego rówieśnicy. Jeśli umiejętności dziecka znacznie odbiegają od normy, należy zasięgnąć porady pediatry. Wczesne wykrycie opóźnień rozwojowych może pomóc w dokonaniu korekt w rozwoju dziecka.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2024 Centrum medyczne Trójmiasto — «Twój Lekarz we Trójmieście» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies