Pamiętasz, jak w szkole nauczyciele dokładnie kontrolowali, jak siedzimy przy biurku? Niestety w szkole nauki jazdy poświęca się temu bardzo mało uwagi. Spójrz na kierowców dookoła – każdy z nich siedzi w innej pozycji. Czy zauważyłeś kiedyś, ilu entuzjastów samochodów skarży się na ból pleców i zmęczenie szyi? Więc jaki jest właściwy sposób jazdy? Sprawdź, czytając ten tekst.
Często można zaobserwować sytuację, w której zza panelu wystaje tylko głowa kierowcy. To nie jest właściwe. Po pierwsze, znacznie zmniejsza kąt widzenia, a po drugie, żeby coś zobaczyć, trzeba wyciągnąć szyję, co negatywnie wpływa na jej stan. Co robić? Siadamy, stawiamy nogi pod kątem prostym na podłodze. Między skrajnym punktem siedziska a udem powinna znajdować się „przerwa” w wysokości mieszczącej 2 palce. Opieramy stopy na pedałach. Pięta powinna leżeć na podłodze. Przy wciśniętym pedale hamulca i sprzęgła do podłogi noga nie powinna być napięta. To znaczy prosta, ale nie naciągnięta. Tam i z powrotem – poprawiamy ułożenie. Dotyczy to również jazdy w obcasach, musisz stale optymalizować pozycję siedzenia.
Omówiliśmy wysokość siedzenia i odległość do pedałów.
Uwaga! Na górną część kierownicy kładziemy nadgarstki całkowicie wyprostowanych rąk. Plecy (z ramionami) powinny stykać się z siedziskiem. Podnieś / opuść plecy do pożądanej pozycji. Po szkole nauki jazdy wiele osób jeździ siedząc pod kątem prostym ze zgiętymi rękami. Szkodzi to plecom i manewrowaniu. Dlatego odpowiednio się poprawiamy – ręce powinny być praktycznie proste. Zagłówek ustawiamy tak, aby lekko dotykał tyłu głowy przy prostych plecach.
Na szczęście można teraz przesuwać kierownicę w samochodzie. Czyli proste ramiona na górze kierownicy powinny być równoległe do podłogi (drogi).
Jak kłaść ręce na kierownicy? Eksperci mają różne opinie. Oto najpopularniejsze zalecenie: najczęściej zaleca się trzymanie kierownicy (wyobraź sobie, że to tarcza zegara) odpowiednio na godzinie 10 i 14 . Jeśli nie zgadzasz się z tym i jest Ci tak niewygodnie, trzymaj ręce tak, abyś mógł obrócić kierownicę w drugą stronę bez zmiany pozycji rąk. Przechwytywanie kradnie cenny czas i jest bardzo niebezpieczne w nagłych wypadkach. Sprawdź się.
Lusterka powinniśmy ustawić tak, aby były w nich widoczne tylne boki samochodu, droga i sytuacja na drodze. To wszystko zawsze powinno być widoczne. Jeśli musisz zmienić postawę, aby poprawić swój widok w lusterkach, nie są one ustawione prawidłowo. W lusterku wstecznym musi być widoczna cała tylna szyba.
Ważne jest, aby podczas jazdy znajdować się w wygodnej pozycji, gdy nic nie jest napięte. Jednocześnie monitorując sytuację na drodze i być gotowym do reakcji w dowolnym momencie.
© 2024 Centrum medyczne Trójmiasto — «Twój Lekarz we Trójmieście» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies