To, jak wygląda nasza skóra i jakiej pielęgnacji potrzebuje, zależy bezpośrednio od jej rodzaju i stanu. Typ jest czynnikiem dziedziczonym genetycznie, nie można go zmienić, można tylko skorygować negatywne skutki.
Rodzaje skóry:
Sucha – mała ilość łoju, gładka, opuchnięta skóra ze zwężonymi porami;
Normalna – optymalna ilość sebum (tłuszczu), pory są normalnej wielkości, w niektórych miejscach powiększone;
Tłusta – podobna do skóry cytrusowej, sebum jest produkowane w nadmiarze;
Połączona – łączy w sobie oznaki normalnej i tłustej, typu T, gdy nos, czoło i broda są tłuste, oraz typu U, gdy policzki i broda są tłuste.
Ale stan skóry jest taki, jaki jest w danej chwili. Na przykład, skóra tłusta może być sucha i wrażliwa. Zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne są przepisywane w zależności od stanu skóry. W zależności od różnych cech można określić następujące typy:
wrażliwa – naprężona, podrażniona skóra, ze stałym uczuciem mrowienia, z wystającymi naczynkami włosowatymi, reaguje na zmiany temperatury, poziomu nawilżenia w środowisku;
Problematyczna – z częstymi wysypkami, które pozostawiają ślady;
skóra z kumperozą – z siatkami naczyniowymi na twarzy, może być wynikiem przerzedzenia naskórka i wpływu zmian temperatury;
odwodniona – skóra bez połysku, z drobnymi zmarszczkami, naskórek suchy;
skóra z trądzikiem – pory rozszerzone, zatkane, wiele białych i czarnych zaskórników;
zmieniona w związku z wiekiem – różna grubość skóry, utrata elastyczności, zmarszczki o różnym stopniu nasilenia.
Ważne! W pracy z klientami kosmetolog określa stan skóry i pracuje z nią aż do całkowitego rozwiązania problemu. Tak więc samodzielne próby wyboru pielęgnacji skóry tłustej, ale odwodnionej mogą zakończyć się tylko zwiększeniem liczby problemów. Jak również można pogorszyć pigmentację skóry używając na własną rękę nieodpowiednich kosmetyków z filtrem SPF. Rodzaj skóry można określić samemu, ale tylko specjalista może zdiagnozować jej stan.