Hormony produkowane przez tarczycę odgrywają kluczową rolę w regulacji metabolizmu i ogólnej kondycji organizmu, a nawet niewielkie nieprawidłowości mogą powodować różne objawy. Na przykład może się to objawiać nagłymi zmianami wagi, spoconą lub suchą skórą, ciągłym uczuciem zimna lub gorąca, depresją, niepokojem, kołataniem serca, wahaniami ciśnienia krwi, zaburzeniami snu i wystającymi oczami (exophthalmus), trudności z poczęciem i donoszeniem, zaburzenia cyklu miesiączkowego, spadek libido i erekcji, zaburzenia trawienia, zaburzenia pamięci i uwagi, problemy z jakością paznokci, wypadanie włosów i drobne skurcze.
Do diagnozowania problemów z tarczycą stosuje się różne metody, w tym zbieranie wywiadu, badanie, palpację (można wyczuć powiększoną tarczycę i masy w niej), badania hormonalne, sondy, USG tarczycy, nakłucia (gdy są wskazane) i badania radioizotopowe.
W leczeniu zaburzeń czynności tarczycy wymagane jest podejście proaktywne. W przypadku nadczynności można zastosować leki tłumiące czynność tarczycy oraz leczenie chirurgiczne. Niedoczynność tarczycy może wymagać hormonalnej terapii zastępczej. Wybór leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby i jest ustalany przez lekarza.
Jeśli masz podejrzenie choroby tarczycy, możesz umówić się na konsultację z lekarzem w Centrum Medycznym w Trójmieście. Wykonywane są tam badania hormonów tarczycy, diagnostyka, leczenie i profilaktyka tej choroby Na konsultację z lekarzem możesz umówić się telefonicznie lub przez system online.
© 2024 Centrum medyczne Trójmiasto — «Twój Lekarz we Trójmieście» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies