Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Testowanie chorób przenoszonych drogą płciową: lista obowiązkowa

Badania laboratoryjne Trojmiasto

Zaleca się, aby każda osoba raz w roku poddawała się badaniu przesiewowemu pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową i wykonywała je również za każdym razem przed rozpoczęciem nowego związku. Są to kwestie odpowiedzialności, bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zdrowie. Należy to robić niezależnie od metody ochrony i liczby partnerów – żadne środki i sposób zachowania nie gwarantują 100% braku ryzyka infekcji.

Jakie testy powinni wykonać partnerzy, aby mieć pewność co do swojego zdrowia.

  1. Dla kobiet – wymaz z pochwy z PCR dla mykoplazm, chlamydii, gonokoków i rzęsistków;
  2. Dla mężczyzn – analiza moczu metodą PCR pod kątem chlamydii, gonokoków, rzęsistków i mykoplazm.
    Przed badaniem należy zrezygnować ze stosunku płciowego na 2 dni, nie przyjmować antybiotyków przez 21 dni, nie oddawać moczu na 2 godziny przed badaniem, a także zrezygnować z dokładnej higieny (z detergentami) i miejscowych środków antyseptycznych.

  3. Oboje partnerzy – krew na wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBSAg lub PCR), wirusowe zapalenie wątroby typu C (ELISA lub PCR), krew na HIV (ELISA), krew na kiłę (ELISA).

Należy pamiętać, że niektóre infekcje mają długi okres inkubacji – i w momencie diagnozy może się zdarzyć, że infekcja już istnieje, ale nie ma możliwości jej wykrycia. Dlatego zaleca się sprawdzanie przynajmniej raz w roku.

Wiele chorób przenoszonych drogą płciową pozostaje bezobjawowych przez wiele lat, przechodząc później w różne problemy zdrowotne: bóle stawów, reakcje ogólnoustrojowe, niepłodność, nowotwory złośliwe, ból przewlekły, poronienia i inne patologie ciąży, wady rozwojowe płodu.

Badanie pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową nie jest wstydem, ale jest to rozsądne i poprawne. Zawsze lepiej jest zastosować proste leczenie, niż zarażać ludzi i rozprzestrzeniać infekcję, wyrządzając szkodę zdrowiu swojemu i innych.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2024 Centrum medyczne Trójmiasto — «Twój Lekarz we Trójmieście» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies