Alergia to nadmierna, nienormalna reakcja układu odpornościowego na substancje ze środowiska, znane jako alergeny, które w normalnych warunkach organizm powinien ignorować. Choroba ta jest szczególnie powszechna w krajach rozwiniętych. Objawy alergii mogą wystąpić w każdym wieku, dlatego dla wielu kwestia wyboru leku na alergię jest bardzo ważna.
Skuteczne leki przeciwalergiczne można znaleźć w każdej aptece. Niektóre są dostępne tylko na receptę, ale większość można kupić bez recepty. Zanim wybierzesz lek przeciwalergiczny, powinieneś dowiedzieć się, jaka jest różnica w ich składzie i działaniu. Leki przeciwalergiczne można podzielić na kilka grup.
Leki przeciwhistaminowe to największa grupa leków przeciwalergicznych. Hamują aktywność histaminy, która pojawia się w ciele podczas reakcji alergicznej i jest odpowiedzialna za obrzęk, zaczerwienienie, skurcz oskrzeli, wysypki skórne. Istnieje kilka generacji leków przeciwhistaminowych. Różnią się szybkością, czasem działania i siłą reakcji niepożądanych.
Najstarsze to: klemastyna, difenhydramina, triprolidyna, hydroksyzyna, prometazyna. Ich wyraźne skutki uboczne – senność, zawroty głowy i suchość w jamie ustnej powodują dostępność tych leków tylko na receptę. Stosuje się je głównie w celu zwalczania szybko występujących reakcji alergicznych, na przykład pokrzywki z silnym świądem, nieżytem nosa, zapaleniem spojówek.
Druga generacja leków przeciwhistaminowych nie ma tak wyraźnych działań niepożądanych, dlatego są wydawane bez recepty. Należą do nich: cetyryzyna, loratadyna, feksofenadyna. Leki z tej grupy można stosować profilaktycznie w okresach alergii na pyłki niektórych roślin.
Leki przeciwhistaminowe trzeciej generacji: bilastyna, lewocetyryzyna, desloratadyna. Praktycznie nie wchodzą w interakcje z innymi lekami, dlatego mogą być stosowane przez osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak na przykład cukrzyca.
Miejscowe leki przeciwalergiczne są zwykle stosowane jako uzupełnienie leczenia doustnego, w przypadku swędzenia lub wysypki, a także reakcji alergicznych nosa i oczu. Wśród nich są maści zawierające hydrokortyzon, dimetynden lub chlorokrezol.
Zaczerwienienie, obrzęk i łzawienie częściej występują u osób uczulonych na pyłki traw. Dla nich, oprócz wymienionych leków przeciwalergicznych, odpowiednie są również krople do oczu zawierające azelastynę, olopatadynę, tetrahydrozolinę, kromoglikan.
Leki sympatykomimetyczne to grupa leków, których działanie polega na zwężeniu naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, a tym samym zmniejszeniu obrzęku błony śluzowej nosa, a także zahamowaniu tworzenia wodnistego wycieku. Najczęściej stosowane leki z tej grupy: ksylometazolina, oksymetazolina, nafazolina.
Należy jednak podkreślić, że są one przeznaczone tylko do krótkotrwałego leczenia alergicznego nieżytu nosa (do 4 dni) ze względu na ryzyko rozwoju przewlekłego nieżytu nosa. W rezultacie przy długotrwałym stosowaniu tego rodzaju leku powstaje rodzaj uzależnienia: błona śluzowa nosa pozostaje obrzęknięta, pomimo braku czynnika alergizującego, a jedynym sposobem na odblokowanie nosa jest ciągłe przyjmowanie leku.
Uważa się, że wapno ma działanie antyalergiczne. Jednak coraz więcej badań dowodzi, że sama ta substancja praktycznie nie wpływa na przebieg reakcji alergicznej.
© 2025 Centrum medyczne Trójmiasto — «Twój Lekarz we Trójmieście» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies