Wkładki wewnątrzmaciczne są jednymi z najbardziej niezawodnych środków antykoncepcyjnych. Łatwe w użyciu, nie wymagają systematyczności czy śledzenia cyklu, nie powodują żadnych szczególnych niedogodności, są odpowiednie dla większości kobiet, są zakładane na długi czas.
Różnice między miedzią a wkładką hormonalną tkwią w mechanizmie działania. Spirale zawierające miedź zmieniają skład śluzu szyjkowego, zapobiegając tym samym wnikaniu plemników do jamy macicy, a w przypadku zapłodnienia jaja nie pozwalają mu przyczepić się do endometrium. Ponadto miedziane spirale pomagają chronić przed wnikaniem drobnoustrojów i rozwojem stanu zapalnego w jamie macicy. Wadą stosowania tego typu spirali może być wydłużenie czasu trwania i obfitość miesiączki w pierwszych miesiącach, podczas gdy macica „przyzwyczaja się”.
Spirala hormonalna zawiera lewonorgestrel – hormon ten zapobiega wnikaniu plemników do jamy macicy poprzez zmianę grubości śluzu szyjkowego, a także hamuje owulację. Taka spirala jest pokryta specjalną substancją, dzięki czemu hormon jest uwalniany w tej samej dawce przez długi czas. W przeciwieństwie do tabletek, spirale hormonalne nie wpływają na poziom hormonów, nie zwiększają ryzyka chorób naczyniowych, nie wpływają na ciśnienie krwi, nie sprzyjają tworzeniu się zakrzepów. Wadą wkładek z lewonorgestrelem jest okresowe plamienie.
Częstą wadą spirali jest to, że nie chronią one przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego w niektórych przypadkach wymagane jest dodatkowe stosowanie mechanicznych metod antykoncepcji. Ponadto natychmiast po założeniu spirali wzrasta ryzyko infekcji wnikającej do jamy macicy – wynika to z samego zabiegu.
Istnieje mit, że spirali nie powinny stosować kobiety, które jeszcze nie rodziły dzieci – to nieprawda. Nowoczesne modele spiralne są odpowiednie prawie dla każdego.
Należy pamiętać, że tylko ginekolog może wybrać i zainstalować spiralę. Jeśli zastanawiasz się nad tą metodą antykoncepcji dla siebie, skonsultuj się z profesjonalistą. Przed założeniem spirali musisz przejść badania, wykonać wymazy i wykluczyć ciążę. Wtedy założenie spirali będzie najbardziej komfortowe i bezpieczne.
© 2024 Centrum medyczne Trójmiasto — «Twój Lekarz we Trójmieście» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies