Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Nadciśnienie tętnicze

Ciśnienie tętnicze jest siłą, z jaką krew wpływa na ścianę naczyniową. Zależy ono od objętości krwi, stanu tętnic i serca.

Ciśnienie tętnicze ma 2 skrajne wartości – skurczową i rozkurczową. Pierwsza z nich zależy od pracy mięśnia sercowego, a druga – od ciśnienia krwi pomiędzy skurczami. Optymalne ciśnienie wynosi do 120/80 mmHg, normalne do 130/85 mmHg.

Nadciśnienie tętnicze – bolesny stan organizmu, objawiający się stale wysokimi wartościami ciśnienia tętniczego: skurczowego – do 140 mm Hg i powyżej, rozkurczowego – do 90 mm Hg i powyżej.

Istnieją też nadciśnienia izolowane tylko skurczowe lub tylko rozkurczowe.

Głównym narządem odpowiedzialnym za ciśnienie tętnicze są naczynia krwionośne. W nich przede wszystkim zaczynają się zmiany. Ściana naczyń krwionośnych zagęszcza się i staje się sztywna, co zwiększa obciążenie serca. Pod wpływem obciążenia, ściany serca najpierw się powiększają, a następnie uszczuplają i przerzedzają – rozwija się niewydolność serca.

Objawy nadciśnienia tętniczego:

Zależą od lokalizacji zaatakowanych naczyń. Jeśli tętnice wieńcowe są zaatakowane problemem staje się dławica piersiowa. Śmiertelnymi powikłaniami nadciśnienia są:

  • zawał serca,
  • udar mózgu,
  • zmiany w naczyniach okulistycznych z utratą wzroku,
  • przewlekła niewydolność nerek.

Diagnostyka podwyższonego ciśnienia krwi

Jedną z najskuteczniejszych metod diagnozowania wysokiego ciśnienia krwi jest monitorowanie metodą Holtera. Przecież ciśnienie krwi jest wartością zmienną, na jego poziom mogą mieć wpływ różne okoliczności i czynniki.

Powodem późnego rozpoznania choroby jest fakt, że często wysokie ciśnienie krwi pozostaje bezobjawowe – w takich przypadkach może dojść do zawału serca lub udaru mózgu na tle „pełnego zdrowia”. Dlatego ważne jest, aby monitorować poziom ciśnienia tętniczego w warunkach ambulatoryjnych.

Obecnie istnieje wiele możliwości skutecznej kontroli nadciśnienia. Zmiany w stylu życia, nawykach żywieniowych i optymalna farmakoterapia są kluczem do długiego i zdrowego życia.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2024 Centrum medyczne Trójmiasto — «Twój Lekarz we Trójmieście» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies