Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Badania Ultrasonograficzne w 3D i 4D

USG 3D i 4D to najnowsze techniki diagnozowania stanu płodu. Metody pozwalają uzyskać nie tylko realistyczny obraz, ale także pokazać mimikę dziecka, zwizualizować jego ruchy, co z pewnością spodoba się przyszłej matce. Ponadto techniki tego typu wizualizacji pomagają określić stan dziecka, przepływ krwi wewnątrzmacicznej, stan łożyska itp.

Badanie obejmuje:

  • wizualizację trójwymiarowych obrazów twarzy, tułowia i innych części ciała dziecka;
  • obliczanie wielkości płodu i jego pozycji;
  • ocenę stanu łożyska, jego dojrzałości i określenia potencjału do samodzielnego życia;
  • określenie ilości i sposobu dystrybucji płynu owodniowego oraz jego jakość;
  • ocenę fizjologii płodu – jego aktywność, próby oddechowe, połykanie i inne ruchy;
  • określenie płci na życzenie pacjenta.

Podczas przeprowadzania diagnostyki objętościowej ważne jest, aby pamiętać, że im mniejszy płód, tym pełniejszy będzie obraz na monitorze, a wraz ze wzrostem okresu ciąży, tym bardziej aktywne będzie dziecko. Badanie to można przeprowadzić w dowolnym okresie ciąży, ale najbardziej optymalny jest okres 26-32 tygodnia ciąży. Pod względem wielkości czaszki, obwodu brzucha i długości kości udowej lekarz określa okres ciąży, co jest szczególnie ważne dla kobiet, których okres nie pokrywa się z faktycznym przyrostem masy ciała i tempem wzrostu brzucha. W tym czasie można również określić widoczną część płodu i dojrzałość łożyska, a także przewidzieć termin porodu.

Co można zobaczyć w USG 3D i 4D

Podczas badania można zobaczyć, jak dziecko uśmiecha się, ssie palec, reaguje na światło lub dźwięk. W większości przypadków, dzieci mają już charakterystyczny wygląd i sposób zachowania.

Ta metoda diagnozy pozwala nie tylko uzyskać informacje o stanie dziecka i łożyska, ale także umożliwia przyszłej matce zapoznanie się z dzieckiem na długo przed porodem.

Podczas badania można zrobić wideo z nagraniem ruchów dziecka, które można zapisać na dysku lub pamięci USB.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2024 Centrum medyczne Trójmiasto — «Twój Lekarz we Trójmieście» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies